Terapia uzależnień od alkoholu

Leczenie alkoholizmu na terapii uzależnień jest jedynym skutecznym sposobem zwalczenia choroby alkoholowej w jej zaawansowanym stadium. Terapia przeprowadzana jest pod czujnym okiem ekspertów: terapeutów i lekarzy psychiatrów przy zapewnieniu chorym komfortowych warunków i pełnej dyskrecji.

Metody leczenia alkoholizmu

Do jednych z najważniejszych sposobów leczenia alkoholizmu są terapie psychoterapeutyczne. Natomiast leczenie farmakologiczne ma za zadanie wspomóc psychoterapie, aby chory łatwiej mógł znieść skutki odstawienia alkoholu. Leki stosuje się w sytuacji przewlekłego spożywania alkoholu, zatrucia alkoholowego, alkoholowego zespołu abstynencyjnego. Leki łagodzą efekt odstawienny, a także zmniejsza psychiczne i fizyczne powikłania przewlekłego picia.

Leczenie farmakologiczne jest również potrzebne, gdy chory nie jest zdolny do podjęcia leczenia terapeutycznego. Leki powoli przygotowują do tej formy terapii.

Przez pewien czas stosowano inwazyjną formę leczenia, jaką było wszczepienie implantu z lekiem, który wymuszał abstynencję, ponieważ po spożyciu alkoholu, następowało zatrucie aldehydem octowym. Połączenie alkoholu z Disulfiramem (Esperalem) powodowało pojawienie się zaczerwienienia twarzy. Duszności, rozpieranie w klatce piersiowej, pojawiało się nagłe kołatanie serca i stany lękowe. Obecnie Polfa zrezygnowała z produkcji Espralu. Jak się okazało disulfiram jest substancją toksyczną, powodują one szereg reakcji niepożądanych. Ta metoda okazała się niebezpieczna i traktowana jest jako przestarzała.

Innym lekiem używanym w terapii antyalkoholowej jest Akamprozad (Campral), który jest uważany za lek wydłużający abstynencję. Jest stosowany podczas terapii prze chorych, którzy mają ogromne problemy z zachowaniem abstynencji. Jego działanie ma sens jedynie gdy jest powiązane z psychoterapią, może on wspomóc jej działanie.

Niestety nie ma jednego stuprocentowego leku na alkoholizm. Leki antydepresyjnie zwykle pomagają w utrzymaniu abstynencji, ale odwlekają psychoterapią, a po zakończeniu terapii lekowej chory zwykle wraca do pica. Dlatego tak ważna jest psychoterapia.