Terapia uzależnień od alkoholu

Leczenie alkoholizmu na terapii uzależnień jest jedynym skutecznym sposobem zwalczenia choroby alkoholowej w jej zaawansowanym stadium. Terapia przeprowadzana jest pod czujnym okiem ekspertów: terapeutów i lekarzy psychiatrów przy zapewnieniu chorym komfortowych warunków i pełnej dyskrecji.

Objawy choroby alkoholowej

Alkoholizm jest chorobą społeczno-fizyczną. Bezpośrednio oddziałuje na rodzinę, z którą żyje chory, a przede wszystkim pływa na zdrowie chorego, doprowadzając do śmierci. Alkoholizm rozwija się podstępnie, niezauważalnie dla otoczenia, a nawet dla chorego. Chory nie zauważa kiedy przestaje kontrolować spożywanie napojów alkoholowych, wreszcie tracąc nad sobą kontrolę i pijąc bez ustanku.

Jakie są pierwsze objawy alkoholizmu?

Pierwszym objawem może być zmiana tolerancji na spożywaną ilość alkoholu. Organizm człowieka w pewien sposób uodparnia się na niewielkie dawki alkoholu przyjmowane systematycznie i po pewnym czasie jedno lub dwa wypite piwa nie "kręcą" tak jak wcześniej. Wtedy zaczynamy sięgać po większe ilości alkoholu lub po mocniejsze trunki.

Innym objawem zagrożenia uzależnieniem jest tzw. efekt odstawienia, gdy chory po długim czasie spożywania alkoholu odstawi go na kilka dni. Można wtedy zaobserwować bardzo wyraźne sygnały takie jak drażliwość, niepokój, dreszcze i drżenie rąk, poty czy nawet nudności oraz zaburzenia świadomości. Lęk spowodowany tymi sygnałami pcha alkoholika do picia własnie po to by uspokoić myśli oraz oszukać organizm i stłumić te sygnały.

Następny objaw to poczucie łaknienia alkoholu, tzw. głód alkoholowy. Uczucie chorego, że "musi się napić" połączone jest z lękiem i obawą, że jego słabość i choroga nie pozwolą mu i tak pozostać w abstynencji i zacznie pić.

Gdy człowiek coraz bardziej gubi się w alkoholizmie wtedy pojawia się niemożność decydowania o ilości spożytego alkoholu wraz z pierwszą dawką alkoholu. Chory traci kontrolę nad piciem, ponieważ jego wola jest tak osłabiona, że nie potrafi przestać.

Kolejnym objawem, są „dziury pamięciowe”, to znaczy, że całe fragmenty wydarzeń zostają zapomniane, coraz więcej rzeczy dzieje się poza świadomością chorego.

Od czasu do czasu człowiek zauważa, że ma problemy z piciem, dlatego próbuje zaprzestania spożywania alkoholu, jednak próby te przynoszą zawsze niepowodzenie i chory znów wraca do picia.